Povinná literatura

Domů Tobi Training

Pokud běháte, určitě jste již četli nějakou knihu o běhání. V regálech knihkupectví jich najdete dost a dost. Samozřejmě jsem všechny nečetl, ani zdaleka. Nicméně většina těch, které patří mezi bestsellery, jsou spíše životopisně motivační, ale z pohledu tréninku nejsou moc přínosné. Rád bych Vám v tomto článku představil tři, které jsem četl a z pohledu informací vhodných a kvaitních pro trénink, patří mezi to nejlepší.

Velká kniha běhání

Aleš Tvrzník, David Gerich

Grada, ISBN: 978-80-247-4872-6

VKB rozebírá všechny aspekty běhání velmi dobře stravitelnou = srozumitelnou formou, od úplných základů, formy běhu (nezapomíná na kondiční běh a dokonce ani chůzi!), přes anatomii běhu, způsoby tréninku, běžecké vybavení.

Tipy Báry Špotákové jsou spíše marketingově-motivační.

Chceteli si získat teoretický základ, abyste se vyhli začátečnickým chybám, tak VKB vřele doporučuji.

Velká kniha běhání

Running with Lydiard: Greatest Running Coach of All Time

Arthur Lydiard

Meyer & Meyer Sport

Arthur Lydiard byl samorost a běžecko-trenérský "selfmademan". Svoji tréninkovou metodu vybudoval doslova na sobě. Stál za úspěchem novozélanďanských vytrvalců na Olympijských hrách v 50. a 60. letech minulého století a poté třeba za úspěchem Finů na OH v Mnichově.

Kniha popisuje jednotlivé fáze běžeckého tréninku a vysvětluje důvody, proč, co, jak a kdy trénovat. Samozřejmě od "vzniku" Lydiardovy metody uběhla nějaká doba a tréninkové metody se posunuly, nicméně základ stále tvoří to s čím přišel Lydiard.

Knižka je dostupná v angličtině.

Running with Lydiard

The Brave Athlete

Calm the F*ck Down and Rise to the Occasion

Dr. Simon Marshall, Lesley Paterson

VeloPress

Autoři tvoří sportovní pár: Lesley je několikanásobnou světovou šampiónkou v terénním triatlonu - Xterra a SImon je doktor sportovní psychologie.

Oba mě uchvátili svojí prezentací na konferenci Endurance Coaching Summit 2020, pořádané TraingPeaks. Na základě jejich prezentace jsem si knihu okamžitě koupil a přečetl ji téměř jedním dechem.

Když se řekne (sportovní) psychologie, tak se mnohým jěží chlupy (dosaďte si sami kde všude). Tato kniha je skvěle napsaná a nebude se Vám chtít přestat číst. Jednotlivé kapitoly jsou zaměřeny na různé specifické problémy "s hlavou" spojené s tréninkem a závoděním, jako jsou např. motivace, tzv. "starťák" = nervozita před závodem atd. Každá kapitola je zakončena jednak snadno realizovatelnými doporučeními, jak si s problémem poradit, ale i zkušenostmi "klientů" Simona a Lesley.

Skvělý materiál, jak pro trenéry, tak pro samotné sporovce.

Knižka je dostupná v angličtině.

Brave Athlete