Podzim nabitý úspěchy

Domů Tobi Training

Rodinné úspěchy

Že se do běhání může zbláznit celá rodina, jsou důkazem moji kamarádi, rodina, kde běhají všichni: táta, máma a 2 kluci (17 a 12 let). Každý si to užívá po svém. Martina s Ondrou se nadchli během tak, že jezdí na Trail Camps Honzy Dušánka a Vašek s Fandou běhají s větry o závod – myšleno v duchu filmu „Rychle a zběsile“. Martina si už zaběhla v minulosti pár závodů a zvládla i terénní maraton (Baroko) nebo Pölven Trail a Kaisermarathon na Tour de Tirol, ale pořád v ní hlodalo, jak rychle by zvládla hladký maraton. Přeci jen s osobákem na maraton se běžci rádi ohánějí a postují to na svých sockách. Proto vyrazila na letošní (2021) Kladenský maraton, který se běží v 8 okruzích. Martina doběhla v ženách na 10. místě v čase 4:04:34 a udělala si tak pěkný maratonský osobák. Výsledku určitě pomohla svým konzistentním výkonem a vyrovnaným tempem po celou dobu závodu. Své zážitky vylíčila v SMS, jejíž znění zde ve zkrácené verzi s jejím svolením publikuji:

„Spokojena vlastne jsem, rikala jsem si, ze je realne, abych to zvladla za 4:15. Tak do 25.km to slo jako po masle. Rikala jsem, ze by to treba pod ty ctyri hodiny mohlo vyjit. Mela jsem pocit, ze jedu jako stroj, i kdyz drobne vykyvy v tempu jsem mela. Do 6. kola jsem ale vstupovala uz trochu ztuhlejsi a zacala jsem pocitovat unavu, no a posledni dve kola byla na autopilota a zacala jsem zpomalovat. Citila jsem, ze do behu musim davat mnohem vice sily. Posledni dva kilometry (krome ovalu) se mnou bezel Fanda a dotahnul me do cile. Jinak jsem do sebe natlacila 3 gely a vypila 3x ctvrtlitru Maurtenu. Posledni planovany gel jsem riskla a uz si ho nedala. Lezlo mi to i usima! Suma sumarum nebylo to tak zle, jak jsem cekala, jsem rada, ze jsem si hladky maraton vyzkousela ...“

19. září vyrazil Vašek na „pětku“ v rámci Hostivice Run. Jeho tréninkové časy a tempa vypadaly slibně, ale po pravdě řečeno: chlapec překvapil! Celkově doběhl 5. ze 121 účastníků a v kategorii chlapi do 39 let bral stříbrnou medaili. A to nejpodstatnější: 5 km dal v čase 17:56, tj. tempo 3:35/km.

Na konci září si rodinka odskočila do Liberce na Ještěd SkyRace, kde Vašek poprvé běžel těžký 13 km dlouhý trail s převýšením 650 m a Ondra s Fandou kros na 6 km. Vašek s nadšením doběhl v čase 1:23:26 na skvělém 8. místě v celkovém pořadí mužů. Jeho brácha Fanda skončil v 6 kilometrovém závodě také na 9. místě mezi chlapy v čase 33:43 a „zaříznul“ tátu o 5 míst.

Fanda ještě prodal formu na školním závodě ve Hvězdě v Praze. 1400 m zvládl za 5:35, tj. v tempu 3:57/km. Rychlé tréninky mu jdou zjevně k duhu!

Martina, Ondra a Vašek pak vyrazili začátkem října do rakouského Söllu na Tour de Tirol, ale o tom až v dalším příspěvku.

Foto (zleva doprava): Martina - Kladno, Vašek a Fanda - Ještěd

Martina_Kladno_2021
Vašek_Ještěd_2021
Fanda_Ještěd_2021

Maratonský hobby „Schnellzug“

Jak se chlubím na jiném místě webu, můj první svěřenec a jakýsi etalon je Martin, který si chtěl před lety zaběhnout „na zkoušku" svůj první maraton. Ten dal pod mým vedením v roce 2014 v Praze za 3:53. V roce 2018 to dotáhl v Košicich na skvělý osobák 3:17, který si o rok později na stejné trati ještě vylepšil o minutu. V roce 2020 v „corona lockdownu" si udělal virtuální osobák (něco, jako Eliud Kipchoge ve Vídni) na maratonské trati 3:09. Pak dlouho vyhlížel, kam jet a zkusit atakovat 3-hodinovou hranici. Samozřejmě poctivě a tvrdě trénoval; lidově řečeno „dal jsem mu zakouřit!". No, a v neděli 10. října 2021 na olympijském stadionu v Mnichově to cinklo. Po naprosto konzistentním výkonu si Martin udělal osobák 3:10:27! Za 7 let se tak Martin zlepšil na 42,2 km o 43 minut. Smekám! Pro čtenáře mimo okruh mých a jeho přátel a příznivců dodávám, že Martin je celou dobu age-group M40-49.

Foto: Martin - Praha 2014 (vlevo), Mnichov 2021 (vpravo)

Martin_Praha_2014
Martin_Mnichov_2021