Dycky Ještěd!

Domů Tobi Training

Už dlouhé roky, co i k nám dorazil běžecký boom, můžeme vybírat doma ze stovek závodů: malých, velkých, krátkých, dlouhých, rovných, zvlněných, rychlých, technických ... A mnoho z nich je dobrých, co dobrých, skvělých. Definovat to není ale triviální, protože pro každého to může znamenat něco jiného: věhlas závodu, množství startujících, účast špičkových elitních běžců, finisherské tričko nebo účastnická medaile, skvělá organizace, značení tratě, atmosféra, místo, zázemí, ale třeba i jídlo, pití občerstvovačky. Ty nejlepší akce splňují většinu z uvedených kritérií.

Rozhodně neznám osobně všechny závody v Česku, ale několik desítek jsem jich absolvoval. Pár takových, které splňují velkou část zmíněných kritérií, Vám na svém webu postupně představím, abyste měli inspiraci a důvod proč (se mnou) trénovat.

Jak naznačila anotace a nadpis, vyrazíme na Ještěd s vrcholem zakončeným věhlasnou "raketou" architekta Karla Hubáčka, abych Vám představil ne jeden, ale hned několik trailových závodů, které pořádá Honza Dušánek a jeho parta pod značkou Ještěd SkyRace. Pod tímto názvem se běhají hned dva závody: verze jarní, která je kvůli covidu letos (2021) přesunuta na září, a pak zimní verze WINTER. Oba závody jsou stálice pod ještědským nebem už pár let; já byl poprvé na WINTERu v roce 2016. Jelikož Honza zná ještedský hřeben, jak své boty, tak Vás protáhne nejen přes 1012 metrů vysoký vrchol, a to hned 3x, ale ukáže Vám technické seběhy a výšlapy na obou svazích masivu. Kdo úplně nechvátá, může se kochat výhledem nejen na Liberec a nedaleké Jizerky, ale může zahlédnout na severovýchodě Krkonoše nebo na severozápadě Lužické hory, kde se mj. měl odehrát letos nový Honzův závod Luž Trail, ale situace to nedovolila (tak snad za rok). Jižním směrem se Vám otevře dechberoucí výhled na českou kotlinu a sopečné vrcholky Českého ráje a středohoří: Bezděz, Říp, Milešovka ... . Abyste si to užili, budete se muset vydrápat pod lanovkou na hřeben. Hlavní tratě jsou obvykle 21 km s převýšením 1100-1300 m a o asfalt moc nezavadíte. Na koho by to bylo moc, pak si může vybrat tratě kolem 13 km nebo kolem 5-6 km. Aby to nebylo málo, tak pokud máte psa a běháte s ním, tak jste vítání a můžete si také vybrat ze tří tratí. Letošní zářijový SkyRace je dokonce Mistrovstvím ČR v trailu a je součástí série Czech SkyRunning Cup.

Těmito dvěma závody to ovšem na Ještědu nekončí. Na oslavu odcházejícího covidu letos Honza připravil Ještědskou vakcínu, jejíž první závod již proběhl, ale můžete si píchnout druhou dávku 10. července. No, a pro opravdové fajnšmekry nebo skvělé partičky je tu eso v rukávu: Ještěd 24. Ta 24 neznačí ale kilometry, ale hodiny; ano je to "dvacetičtyřhodinovka". Vloni byl první ročník v plánovaném lednovém termínu (byl jsem tam), ale covid "24" letos posunul do srpna. To je příležitost pro váhavce: noc bude ještě proti lednu krátká. Na Ještěd 24 závodí jak jednotlivci, tak vícečlená družstva. Běhá se zhruba 11-ti kilometrový okruh s převýšením kolem 650 m a samozřejmě se drápete na vrchol tou nejlepší skalnatou cestou! Vloni jsem to šel ve dvojici a byl to běžecký mejdan!

Tím se dostávám k pořadatelům a atmosféře. Zázemí závodu má výbušnou atmosféru, hudba, dobré jídlo, pivo, limo, ale i skvělé kafe, stánky s vybavením a DJ, co pouští skvělou muziku, a který Vás před závodem pěkně rozparádí. Organiizace běží hladce a registrace s vyzvednutím startovníha čísla Vám zabere jen pár minut a vždy to probíhá s úsměvem. Již tradičním startovním dárkem jsou funkční běžecké čelenky, pokaždé s jiným motivem, jejichž shromažďování se stává vášní a nevíte, kterou pak při trénincích a závodech dřív nosit. Finisherské medaile patří k těm nejhezčím, které jsem viděl, a to nejen v Čechách; opět jsou pokaždé jiné, takže si můžete začít tvořit kolekci. Tratě jsou značené skvěle, a to i v těžším terénu. Občerstvovačky nabízí to, co běžec obvykle potřebuje v dostatečném množství: kola-voda jonty, banán, sladké, slané, úsměvy, povzbuzení. Cíl vnímáte už z dálky, to se nedá přeslechnout. Čeká Vás tam bouřlivé přivítání a je jedno, jestli jste první, dvacátýosmý nebo devadesátýdevátý.

A kdyby Vám to bylo málo, tak na závěr ještě dvě třešničky na ještědském dortu: pokud by se Vám Ještěd SkyRace zalíbil, můžete se stylově "oháknout" ve stylu DYCKY JEŠTĚD! nebo si pořídit další pěkné věcičky z kolekce JEŠTĚD SKYRACE merch. Druhá třešínka spadla pod logo SkyRace ...

DYCKY JEŠTĚD!

Možná to bude vypadat, že se střílím do vlastní nohy, a na svůj trenérský web dávám reklamu konkurence; spíš bych to nazval "product placement" z úcty před kvalitní konkurencí (a navíc kempy zatím nepořádám).

Ať jste v trailovém běhání ostřílený borec nebo borkyně nebo začátečník, ale chcete spojit příjemné s užitečným, vyrazit se skvělou partou, kvalitními trenéry na trailovému a horskému běhání místa zaslíbená, a k tomu se výborně najíst, vyražte na Honzovy TRAIL CAMPS. Výběr lokalit je veliký: Krkonoše, Kaprun, Lavaredo, Mt. Blanc, Toskánsko ... Kempy jsou koncentrací kvalitního běhání, skvělých lidí, tuny zajímavých informací, dobrého jídla a pití. Na kempech se o Vás postarají odborníci na různé oblasti sportovního života.

Moji kamarádi a současně svěřenci, před pár lety začátečníci, vyrazili na CAMP v Toskánsku. Odjížděli se začátečnickými obavami ("co tam budu dělat", "vždyť nikomu nebudu stačit") a co myslíte? Jasně, přijeli nadšení.

TRAIL CAMPS

Poznámka pod čarou: Možná to někoho napadlo, tak aby bylo jasno: výše uvedené není placená reklama a píšu to, protože dobré věci se mají šířit a tady je laťka vysoko!

Dycky Ještěd na Wilderkaiseru